Néha a legváratlanabb helyzetekben, helyeken, pillanatokban jutunk hozzá új információkhoz. Éppen a családi házunk teraszát szerettük volna zártabbá tenni ablakok beépíttetésével. Úgy gondoltuk, ha nyáron leszereljük őket, akkor nyári teraszunk lesz, ha télen visszahelyezzük őket, akkor télikertet nyerhetünk az otthonunkba. Az előzetes mérések, egyeztetések, megrendelés után eljött az ablakok beszerelésének napja. Rám hárult az a nemes feladat, hogy fogadjam a szerelőt és felügyeljem a munkáját. Mi mást lehet ilyenkor csinálni, mint beszélgetni a szerelővel.
Ez volt az a bizonyos helyzet, amikor teljesen váratlanul jutottam információhoz. Az ablakokról, a megrendelésekről beszélgettünk, amikor feljött témába a bentlakásos otthonok helyzete, legyenek azok idősotthonok, gyermekotthonok vagy akár addiktológiai betegeket kezelő intézmények. Így jutottunk el egy miskolci addiktológiától egészen addig, hogy létezik egy Családi Felépülési Központ, ahol súlyosan beteg alkoholistákkal foglalkoznak, magánellátásban. Elkezdett érdekelni a téma, rákerestem az addiktológus miskolc keresőszavakra, és az így kiadott találatok között bukkantam rá a fővárosi addiktológiai központban is dolgozó szakember nevére, aki a családi Felépülési Központhoz is kötődik.
Magát a központot egy pszichológus, addiktológiai konzultáns és felépülő hozta létre addiktológiai konzultáns és felépülő édesapjával közösen. Az oldalon megtekintehető róluk egy videó, amelyben maga az alapító fiú mesél a motivációjukról, a céljaikról, az általuk alkalmazott módszerről és annak hatékonyságáról. Hangsúlyozza, hogy a 28 napos bentlakásos terápia részeként több mint 140 óra beszélgetésre kerül sor, csoportokban, más érintettekkel, ezáltal a felépülő megtanulja kezelni az alkoholizmusát, megtanulja nem szégyellni az állapotát és megtanulja, hogyan kezelje ezt a betegséget, milyen megküzdési stratégiákat alakítson ki. A folyamatba a családtagokat is bevonják, a terápia felénél családi hétvégét tartanak, ahol a családtagok megtapasztalhatják, hogy lehet más szemmel is nézni egymásra és a problémára. Felismerhetik, hogy nem a személy, sokkal inkább a betegsége a felelős a tetteiért, és ha felépül, akkor visszanyerhetik az mélyben lakozó, eredetileg megismert szeretteiket.
A terápiát kétéves utánkövetési időszak követi, amelynek célja, hogy időről időre megerősítés nyerjen a felépülő, hogy jó úton jár. A felépülőnapok pedig jót tesznek mind a visszatérő felépülőknek, mind a felépülési folyamatban lévő bentlakóknak, hiszen mindkét oldal megerősítést nyer, A felépülő megkapja annak az örömét, hogy segíthet, a bentlakó pedig reményt kaphat saját felépülését illetően. Mert ki értené meg jobban az alkoholizmus betegségével küzdőt, mint egy sorstárs. Gyakran alakulnak ki barátságok az érintettek között, tovább erősítve a szociális hálójuk kiépítését, és a felépülésük sikerességét. Egy szó mint száz, tevékenykedhet addiktológus miskolcon vagy bármelyik más városban, a Családi Felépülési Központ által nyújtott tapasztalati segítség ereje felülmúlhatatlan, és egy új ablakot nyithat a világra.